«پیمان آزادی‌خواهی» فراتر از رنگ‌ها

بسیاری از ما وقتی از جنبش آزادیخواهی مردم ایران سخن می‌گوییم، بی‌تردید می‌دانیم چه می‌خواهیم و قرار است در نهایت به کجا برسیم. اما مساله این است که هر یک از ما برداشتی متفاوت از آزادی دارد که لزوما با دیدگاه‌های دیگران هم سو نیست. به دیگر سخن، هر یک از ما این‌گونه می‌پنداریم که دیگران نیز درباره‌ی آزادی همانند ما می‌اندیشند ولی هنگامی که از تئوری عبور می‌کنیم و به مرحله عمل می‌رسیم متوجه می‌شویم این‌گونه نبوده است. از همین روی توانی که باید در راه مبارزه برای آزادی به‌کار گرفته شود صرف مبارزه با افرادی می‌شود که همانند ما در صف مبارزه برای آزادی‌خواهی قرار دارند. پر واضح است در چنین وضعیتی کسی پیروز میدان نیست مگر هم‌او که آزادی را به گروگان گرفته!
با این توضیحات تدوین مرام‌نامه‌ای برای جنبش آزادی‌خواهی ملت ایران ضروری به نظر می‌رسد. این پیمان‌نامه‌ی همه جانبه که بیانیه‌ی آزادیخواهی مردم ایران است باید فراتر از منافع فردی و حزبی باشد و پیشاپیش رنگ‌ها یا ایده‌های گوناگون سیاسی و دینی حرکت کند و نه تنها نیاز است هر آزادیخواهی را که نگران آینده ایران است در بر گیرد بلکه باید مردم عادی را که خواست‌ها و نیازهای دیگری به‌غیر از آزادی دارند نیز شامل شود. وجود چنین پیمانی نشانه‌ی اتحاد همه‌ی ایرانیان برای باز پس گیری سرزمین‌شان از دشمنان آزادی است و با تدوین آن می‌توان ضمن ایجاد همبستگی ملی، خواست‌ها و آرزوهای مردم ایران را جمع‌آوری و تبیین نمود.
یکی از کاربران باسابقه بالاترین، دوست خوب همه ما آرتاهرمس، که نیازی به معرفی بیشتر ندارد، مسئولیت مدیریت و جمع‌آوری نظرات کاربران بالاترین برای نگارش «پیمان آزادی‌خواهی» را بر عهده گرفته‌است. شاید بتوان عنوان این مرام‌نامه را «پیمان آزادی‌خواهی» قرار داد، چراکه بر خلاف «منشور» که از جانب زمامداران و از موضع بالا به مردم ابلاغ می‌شود، این‌بار توسط خود مردم صادر و تبیین می‌شود تا توسط حاکمیت مورد قبول آنان پاس داشته شود. بالاترین فضای ثابتی با عنوان «چشم‌انداز ایران آزاد» برای در نظر گرفته‌است تا در مقیاس خود محلی برای جمع‌آوری و بحث در مورد اهداف جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران باشد. جای امیدواری است که آزادی‌خواهان ایرانی با جدیت و تلاش خود تا شروع سال جدید خورشیدی پیش‌نویس مرام‌نامه‌ی جنبش دموکراسی خواهی ملت ایران را تدوین نمایند.
شاید بتوان این نوشته را در حکم فراخوانی فرض کرد که به وسیله‌ی آن از همه‌ی دلبستگان به ایران‌زمین دعوت می‌شود پیشنهادهای خود را در این فضا ارائه نمایند تا بتوان در محیطی به دور از تعصب‌ها و پیش‌داوری‌ها و با همیاری و همدلی این پیمان را برای ایرانی آزاد تدوین کرد

یک دیدگاه

  1. آرش

    ببين اسرايلي ، توي همه جاي دنيا قانون هست و هر كسي برخلاف قانون عمل كنه مجرمه . مردم نمايندگاني رو انتخاب ميكنند و اونا قوانين رو تنظيم و تصويب ميكنند .
    چرا شماها نگران حقوق فلسطينيا نيستيد ؟