مدیریت اجتماعی بالاترین: بالایار، بالاگروه، بالادار

می‌توان بی‌اغراق بالاترین را بزرگ‌ترین سایت فارسی‌زبانی دانست که فرهیختگان ایرانی در آن گرد هم آمده‌اند. استفاده از این نیروی عظیم در جهت مدیریت بالاترین نه تنها باعث تسریع و بهبود عملکرد اجرایی بالاترین خواهد شد بلکه بی‌شک به عنوان اولین کار گروهی اینترنتی با ابعادی به این وسعت، درهای جدیدی را بر روی کل جامعه فارسی‌زبان خواهد گشود.
همه ما شنیده‌ایم که می‌گویند ایرانی‌‌ها علیرغم این که در کار فردی بسیار خوب و دقیق هستند اما آموزش و توانایی لازم برای کار گروهی را ندارند. می‌خواهیم با هم تجربه‌ای بیاندوزیم در کار گروهی، در کار مجازی و در کار سازنده و تاثیر‌گذار.

کلیات: فعالیتهای مختلف کاربری در بالاترین به ۱۱ گروه عمده تقسیم شد و برای هر گروه یک کارگروه با نام «بالاگروه» تشکیل گردید. مسئولیت هر بالاگروه بر عهده یک یا چند «بالایار» محول شده است. از آنجا که بالایاران به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند در موارد لازم تصمیمیات بالایار به «بالادار» ارجاع خواهد شد.

بالایار:
بالاترین از تعدادی از کاربران قدیمی و دلسوز که در طول زمان انتقادهای سازنده و مفیدی نسبت به عملکرد بالاترین داشته‌اند دعوت کرده تا به طور مستقیم در تصمیم‌گیری‌های روزانه بالاترین به عنوان بالایار دخیل باشند. این گروه از کاربران نیز آستین بالا زده‌اند و با صرف وقت و نیروی فکری، قصد ارتقا کیفی بالاترین را دارند. تا این زمان ۱۲ کاربر به عنوان بالایار به جمع ما پیوسته‌اند. در صورتی که بالایاران نیاز به کمک بیشتری داشته باشند در آینده از کاربران علاقمند به همکاری کمک خواهند خواست.
وظائف و اختیارات بالایار:

  – بالایاران مسئول رسیدگی به شکایت کاربران خواهند بود.
  – بالایاران بر ارسال لینک‌ها نظارت خواهند داشت
  – ویرایش و تنظیم موضوعات داغ بر عهده بالایار مربوطه است
  – بالایار هر بالاگروه با کمک نظرات کاربران، مسئول تغییر و شفاف‌سازی قوانین بالاترین است
  – بالایار به اطلاعات کاربران دسترسی نخواهد داشت

بالاگروه:
فعالیتهای بالاترین در یازده گروه طبقه‌بندی شده‌اند و برای هر دسته از این فعالیتها یک کار گروه با نام بالاگروه تشکیل شده است. یک یا چند بالایار در هر گروه فعالیت دارند. در بخش پشتیبانی به هر بالاگروه یک فضای ویژه اختصاص داده شده است به این محل «بالاچیق» می‌گوییم. بالاچیق (بر وزن آلاچیق) در حقیقت منزل مجازی هر یک از بالاگروه‌ها خواهد بود. می‌توانید با بالایارها در بالاچیق مربوط به آنها تماس بگیرید. بالایارها مسئولیت تام تصمیم‌گیری در موارد مربوط به بالاگروه خود را بر عهده دارند.

بالاگروه‌های تشکیل شده و وظایف کلی آنها به شرح زیر است:

۱-بالاگروه خبر

 • نظارت برصحت اخبار ارسال شده از منابع غیررسمی
 • نظارت بر اعلام برنامه از سوی افراد با هویت صرفا مجازی

۲- بالاگروه محتوا

 • تعیین مصادیق مفاهیم غیرشفاف نظیر توهین، رکیک، توهین نژادی
 • تعیین مصادیق لینک‌های توهین‌آمیز
 • نظارت بر محتوای لینک‌های ارسالی
 • نظارت بر محتوای نظرات کاربران

۳- بالاگروه تارنما و کپی‌رایت

 • بررسی رعایت کپی‌رایت سایتها
 • دستور مسدود کردن سایت‌ها
 • رسیدگی به شکایت سایتهای مسدود شده
 • دستور رفع انسداد از سایت‌ها
 • ایجاد بانک دامین‌های بالاترین و ریتینگ آنها
 • مکاتبه و تذکر به سایت‌های متخلف

۴- بالا گروه قوانین

 • نظارت بر حسن اجرای قوانین داخلی بالاترین
 • نگارش و شفاف‌سازی قوانین
 • پاسخ به سوالات کاربران در مورد قوانین

۵- بالا گروه موضوع‌های داغ

 • ویرایش موضوعات داغ
 • بررسی لینک‌های اضافه شده به موضوع
 • اضافه کردن لینک‌ها به موضوع داع

۶- بالاگروه امنیت شبکه

 • بررسی سلامت سایتها از لحاظ آلودگی به بدافزارها
 • ارائه توصیه‌های ایمنی به کاربران

۷- بالاگروه علم و تکنولوژی

 • بررسی صحت علمی لینکها

۸- ببالاگروه زبان و نگارش فارسی

 • بررسی و تصحیح لینک‌ها از نظر اصول نگارش فارسی
 • تطبیق زبان و نگارش بالاترین با مصوبات فرهنگستان فارسی

۹- بالاگروه زبان خارجی

 • بررسی صحت لینک‌های ترجمه شده
 • نظارت بر بخش انگلیسی
 • امتیازدهی به مترجمین بخش انگلیسی

۱۰- بالاگروه آمار

 • بررسی تحلیلی روزانه آمار مراجعه کنندگان
 • ارائه گزارش ماهانه آماری در مورد ترافیک بالاترین
 • طراحی، اجرا و تفسیر نظرسنجی

۱۱- بالاگروه ارتقا سیستم

 • بررسی مشکلات نرم‌افزاری و باگهای سیستم بالاترین
 • بررسی پیشنهادات تکنیکی کاربران

بالایارهایی که تا کنون به جمع ما پیوسته‌اند و بالاگروه مربوط به آنها به این شرح هستند:

  Balayar3 – سه – موضوع‌های داغ- محتوا
  balayar5 – مانا – علم و تکنولوژی
  balayar6 – کیومرث – خبر
  Balayar7 – افلاطون – تارنما و کپی‌رایت
  Balayar8 – فرزین – بالاگروه ارتقا سیستم
  balayar9 – بزرگ – محتوا
  Balayar10 – سپندین – محتوا
  Balayar11 – سامان – قوانین
  Balayar12 – آرتا – امینت شبکه
  Balayar13 – نیک – آمار
  Balayar14 – فرامرز – قوانین
  Balayar15 – عموبالایار – خبر
  Balayar16 – شیوا – زبان خارجی

بالادار
بالادار از افراد تیم بالاترین است. بالادار بر اساس بازخورد بالایار تغییرات لازم را اجرا خواهد کرد. به جز افراد قدیمی تیم بالاترین، خانم آتوسا بیان به تازگی به جمع ما پیوسته‌اند. آتوسا تجربه زیادی در مدیریت وب‌سایتهای فارسی زبان دارد. مسئولیت هماهنگی بین بالایاران بر عهده آتوسا خواهد بود.

همچنین به زودی مسئول روابط عمومی بالاترین فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. امیدواریم اضافه شدن بخش روابط عمومی و همچنین حضور ارزنده خانم آتوسا بیان به بهبود کیفیت کار گروهی در بالاترین کمک کند.
با توجه به تغییرات فوق از عموم کاربران انتظار داریم از این پس مشکلات مربوط به هر یک از این بخش‌ها را در بخش پشتیبانی و در بالاچیق مربوطه با بالایار مسئول مطرح نمایید. همچنین از شما می‌خواهیم نظرات و پیشنهادهای خود را در زمینه شفاف‌سازی قوانین با بالایاران مطرح کنید. مرجع رسیدگی به شکایت کاربران در هر زمینه بالایار خواهد بود. تیم بالاترین نیز تلاش خواهد کرد پیگیر نظرات کاربران در بالاگروه‌ها باشد. بالایاران تنها چند روزی است که کار خود را به شکل کامل آغاز کرده‌اند و در همین دو سه روز بهبود کیفیت بالاترین کاملا واضح است. حضور بالایاران و رسیدگی سریعتر آنها به گزارش تخلفها، نظارت دقیق آنها بر قوانین و پاسخگویی آنها به سوالات کاربران نظم قابل توجهی به بالاترین داده است، که همین جا لازم است از آنان به خاطر این محبت تشکر کنیم. اگر به نظر شما تشکیل بالاگروه‌های دیگر در بالاترین لازم است پیشنهاد خود را با ما مطرح کنید. همینطور اگر علاقمند به همکاری با هر یک از بالاگروه‌ها هستید با بالایاران هر گروه تماس بگیرید. تا پایان این سال خورشیدی مسئولیتها به شکل گفته شده باقی خواهد ماند. در پایان سال با بررسی کاستی‌های این طرح، آماده افزودن بخش‌های جدید مدیریت کاربری به بالاترین خواهیم بود.
امیدواریم اجرای تمامی این طرح‌ها نه تنها باعث رشد بالاترین شود بلکه به تک‌تک ما راه و روش یک فعالیت گروهی را نیز بیاموزد.

یک دیدگاه

 1. الف. میتو سپهر ( آبنوس)

  بادرود خدمت مسئولین بالاترین.. بنظرمن هنوز بالاترین با یک سایت وب 2 ویک محیط دوستانه ودموکراتیک فاصله زیاد دارد_ برای اداره یک سایت علاوه برقوانین روشن ودقیق اجرای نظارت براجرای قوانین نیز امریست مهم … بنده اشکال بالاترین را درچند مورد مشخص اعلام می کنم… 1- نظارت براجرای اخبار ضعیف است وبرخی موارد اخباری بنا یرشایعه دراین سایت منتشر می گردند..رسیدگی به شکایات کاربران هم دیگر ضعف بالاترین است… بنده بیش از 150 گزارش تخلف درسه مورد مشخص برپایه قوانین بالاترین ارسال کرده ام این موارد عبارتند از _ یکم _ توهین وترورشخصیتی از طرف چند کاربر متخلف فرقه رجوی دربالاترین نسبت به اینجانب ( مستندات همه درپای لینک های من وهرکجا نظرداده ام موجود است) _دوم _ ارسال لینک از سایت های دروغزن وغیرموثق ناقض کپی رایت ( اخبار منتشرشده درسایت هایی چون مجاهدین _ ایران افشاگر _ همبستگی ملی _ آژانس ایران خبر _ آفتابکاران _ جنگ خبر _ پژواک ایران _ ایران پرس نیوز ازجمله این سایت ها هستند که لازم است مسئولین دراین مورد تحقیق کنند و ارسال لینک از این سایت ها وکلیه سایت های ناقض کپی رایت را ممنوع نمایند… وسوم _ قراردادن لینک تبلیغی درقسمت نظرات _ این کار هم طبق قوانین بالاترین ممنوع است و این جزو گزینه های تخلف است _ تمامی گزارشات من دراین سه مورد بوده است وطبعا چون درچهارچوب قوانین بالاترین است باید رسیدگی شوند ورد کردن این گزارشات درواقع نادیده گرفتن قوانین بالاترین توسط بالایارها می باشد وبه هیچ وجه پذیرفتنی نیست _ من نظر بالایارها را نسبت به موارد مورد اشاره جلب می نمایم… لطفا به گزارشات من توجه کنید _ من بعنوان یک نویسنده مدت 28 ماه است عضو بالاترین هستم و طی این مدت بعنوان یک نویسنده مستقل مورد تهاجم چند طرفدار چماقدار گروه رجوی قرارداشته ام … بارها تخلفات این چند نفر را گزارش کرده ام ولی متاسفانه به گزارشات من رسیدگی نشده وبهمین دلیل نسبت به کارآیی وبیطرف بودن بالایارها کم کم تردید پیداکرده ام …..بالایارها باید ازبین کاربران قدیمی ( دست کم دوسال سابقه فعالیت ) انتخاب گردند من دریک مورد دیدم که شخص را انتخاب کرده اید که تازه کار وغیرفعال بوده است ! بقیه را نمی دانم…. بنده حاظرم درمورد رسیدگی به سایت های ناقض حق کپی رایت باشما همکاری کنم _ خواهشمندم به نوشته های من کاملا توجه کنید _ اگر به تخلفات این چند کاربر تروریست رسیدگی نکنید وطبق قوانین بالاترین با آنها برخورد ننمائید بنده ره دیگری ندارم که کلیه فعالیت هایم دراین سایت رابه علت نبودن محیطی امن وقانونمند متوقف نمایم….. 2010/01/30

 2. صالحین

  با سلام. من به موضوع داغ استعفای حسنی مبارک یک لینک تحلیلی در مور وقایع سیاسی دنیای اسلام واز جمله مصر اضافه کردم که بالایار 3 بلالفصله(فکر می کنم قبل از مطالعه لینک) ضمن حذف لینک از موضوع داغ، نظر گذاشته که لینک بیربط به موضوع داغ است. برای بالاترین به خاطر داشتن چنین بالایارهای عجول و ناعادل متاسفم وانتظار دارم که ابه عنوان اخلاق حرفه ای جبران کنید.

 3. صالحین

  با سلام. من به موضوع داغ استعفای حسنی مبارک یک لینک تحلیلی در مور وقایع سیاسی دنیای اسلام واز جمله مصر (http://balatarin.com/permlink/2011/2/11/2363854)اضافه کردم که بالایار 3 بلالفصله(فکر می کنم قبل از مطالعه لینک) ضمن حذف لینک از موضوع داغ، نظر گذاشته که لینک بیربط به موضوع داغ است. برای بالاترین به خاطر داشتن چنین بالایارهای عجول و ناعادل متاسفم وانتظار دارم که ابه عنوان اخلاق حرفه ای جبران کنید.