قسمت دوم- علل مسدود شدن حسابهای کاربری

همانطور که شرح داده شد، در چند ماه اخیر همزمانی مجموعه‌ای از اتفاقات گوناگون منجر به واکنشهایی از طرف مدیریت بالاترین و به طور مشخص مسدود شدن تعدادی از حسابهای کاربری شده است. در اینجا بر آنیم که مجموعه عوامل پدید‌آورنده این واکنشها را تا جایی که مقدور است توضیح دهیم.

یک پیش تذکر:
بالاترین به خاطر اصول اخلاقی خود و تعهدی که به حفظ حریم خصوصی افراد دارد تاکنون از افشای نام افراد یا گروهایی که به عمد قصد ایجاد اختلال در سایت را داشته‌اند خودداری کرده است. هفته‌هاست برای نوشتن این مطلب درگیر یک تنگنای اخلاقی هستیم. واضح است بیان مطلب بدون دلایل روشن و نام بردن از اشخاص و سایت‌ها به اندازه کافی مجاب کننده نیست. حتی ممکن است متهم به دروغگویی و یا خیال‌پردازی شویم. از سویی اعلام این موارد نقض ارزش‌هایی است که از لحاظ اخلاقی و حرفه‌ای به آنها پایبندیم. از آنجا که بسیاری از این مدارک و شواهد را از طریق اطلاعاتی به دست آورده‌ایم که نزد ما امانت بوده است، از ذکر اسامی افراد و گروه‌ها معذوریم. بیشترین اهتمام ممکن برای حفظ اطلاعات کاربران تاکنون در بالاترین اعمال شده است. برای این کار از آخرین و دقیق‌ترین روش‌های نگهداری و رمزگذاری اطلاعات استفاده می‌کنیم تا امنیت کاربران تضمین شود. برای ما ارزشمندترین دستاورد بالاترین در طی این چند سال جلب اعتماد کاربران و ایجاد محیط امن برای فعالیت بوده است و هرگز با افشای اطلاعاتی که به هر نحوی آنها را از بالاترین به دست آورده‌ایم به این اعتماد خدشه وارد نخواهیم کرد.

به دلایل فوق‌ و همچنین پس از نظرخواهی از مشاور حقوقی و بررسی سوابق اجرایی سایر وب‌سایت‌های معتبر از درج علت مسدود شدن شناسهٰ کاربری به طور عمومی نیز خودداری خواهیم کرد. کاربران می‌توانند با ارسال ایمیل از علت مسدود شدن شناسه خود مطلع شوند. احتمالا در آینده به شرایط و مقررات استفاده از خدمات بالاترین بخشی را اضافه خواهیم کرد که به ما اجازه دهد اگر فردی به طور عمومی علت مسدود شدن شناسه خود را جویا شود ما نیز ادله خود را به طور عمومی اعلام کنیم. اما تا زمانی که این اجازه حقوقی از هر کاربر به طور مجزا کسب نشده باشد، از ذکر دلایل و شواهد خودداری خواهیم کرد.

عمده علل بروز این واکنش عبارت بودند از:

۱- دامین‌های آلوده به بدافزار:
مدتی بود که تعدادی گزارش در مورد سایت‌های حاوی بدافزار از طرف کاربران به دست ما ‌می‌رسید این برای ما مساله بسیار مهمی بوده و هست. شاید بگویید بالاترین یک وب‌سایت اشتراک لینک است و شما در مقابل ویروسی بودن سایتهای دیگر مسئولیتی ندارید. با این وجود این نکته اهمیت دارد که بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌های ناشناس که ممکن است در حالت عادی هیچ خواننده و مراجعه کننده‌ای نداشته باشند با اشتراک مطالب در بالاترین دیده می‌شوند. یک لینک از یک سایت ناشناس ممکن است روزها مراجعه‌کننده‌ای نداشته باشد اما زمانی که در بالاترین لینک شود تعداد زیادی از افراد از این طریق وارد این صفحه می‌شوند. با توجه به وضعیت خاص ایران، و بخصوص مراجعه بالای فعالان سیاسی و اجتماعی به بالاترین، ما بیش از یک وب‌سایت معمولی نگران امنیت کاربران هستیم.
در مورد تعدادی از دومینها که بخشی تجاری، بخشی حاوی محتوای مبلغ دین یا به شدت ضد دین، سکسی و زرد و یا سایتهای اسپم بودند گزارشهای آلودگی به بدافزار در وبسایتهایی که در این موارد گزارش میدهند پیدا کردیم. اکثر این دومینها در ابتدا با آدرسهای ایرانی ثبت شده بودند. برای ما دو چیز بسیار عجیب بود. اول این که با توجه به نوع محتوای این دومینها و ریسک بالای داشتن چنین دومینهایی در ایران، چگونه این سایتها در ایران به ثبت رسیده‌اند؟ سوال دوم این بود که چرا کسانی که دومینهای زرد و تجاری فراوان دارند ناگهان دلسوزانه اقدام به پخش پروکسی رایگان کرده‌اند.

ما از ابتدا نسبت به عواقب وارد شدن به این بحث، مسدود کردن این دامین‌ها و مسدود کردن حسابهای کاربری آگاه بودیم. بخصوص که برخی از این شناسه‌ها متعلق به افرادی بود که دستی در نوشتن داشتند و می‌دانستیم از هر نوع ایراد اتهام و توهین به بالاترین خودداری نخواهند کرد. اما مسئله حفظ امنیت کاربران در آن برهه زمانی از همه مسائل برای ما مهم‌تر بود. بنابراین به سرعت این دامین‌ها و کلیه شناسه‌هایی که از این دامین‌ها لینک ارسال کرده بودند مسدود شد. یک مرکز دانشگاهی متخصص بدافزار، صفحات زیادی از ۱۰۰ تا از دومینهای مشکوک را تست کرد و برخلاف گزارشهای موجود در وبسایتهای بین‌المللی، بدافزار فعالی در این دومینها پیدا نکرد. بزودی قرار است که تمام ۱۰۰۰۰۰ لینک فرستاده شده به بالاترین در چندماه گذشته برای بدافزار تست شوند.

در این میان تعدادی شناسه که به طور اتفاقی از این سایتها لینک ارسال کرده بودند نیز مسدود شد که این شناسه‌ها همگی باز شده‌اند. ضمن پوزش از این کاربران، مطمئن هستیم که این کاربران متوجه اهمیت برقراری امنیت به طور سریع و موثر در یک زمان خاص هستند.

۲- ارسال اخبار غیرواقعی:
در یک دوره زمانی ما متوجه چندین گروه کاربری شدیم که به طور مشخص و غیراتفاقی در حال ارسال اخبار دروغ به منظور صدمه زدن به اعتبار بالاترین بودند. تا زمانی که اخبار از طریق یک خبرگزاری معتبر و مشخص و یا یک گروه خبرنگاری که وابسته به فرد یا گروه‌های شناخته شده هستند ارسال می‌شود مسئولیت بررسی صحت و سقم خبر بر عهده بالاترین نیست. اما اخباری که توسط وبلاگ‌های جدید‌التاسیس بی‌نام و نشان اعلام می‌شود یا فیلم‌هایی که توسط فرستنده‌ای ناشناس در یوتیوب قرار داده می‌شوند و در حالت عادی و بدون اشتراک‌گذاری مطلب در بالاترین امکان دیده شدن آنها به هیچ‌وجه وجود ندارد مسئولیت صحت آنها را به طور غیرمستقیم متوجه بالاترین می‌کند. در این موارد بارها شنیده‌ایم که وقتی صحبت از منبع خبر می‌شود می‌گویند «بالاترین نوشته بود». هیچ کس نامی از وبلاگ یا آپلود کننده فیلم در یوتیوب ذکر نمی‌کند. علت مسدود شدن تعدادی از شناسه‌‌ها ارسال این‌گونه اخبار نادرست بوده است. این شناسه‌ها مسدود باقی خواهد ماند.

۳. درگیر کردن بیش از حد نیروهای بالاترین :
هر لینک برای بالاترین یک هزینه‌ دارد که باید متناسب با «ارزش نهایی» حاصل از آن اعم از ارزش خبری، ارزش تحیلی یا ارزش سرگرمی و غیره باشد. ارزش نهایی یک یافته آماری است که با محاسبه داده‌های اولیه‌ای نظیر تعداد کلیک، تعداد رای، تعداد نظرات و تعداد گزارش تخلفات هر لینک به دست می‌آید. هزینه هر لینک نیز شامل هزینه سخت‌افزاری، نرم افزاری و کار/ساعت نیروی انسانی است.
به طور مشخص علت مداخله بالاترین در محتوای برخی لینک‌ها تغییر ناگهانی و یک شبه دیدگاه اعتقادی و تحول فکری بالاترین نبوده است. در هر سیستم هر عاملی که همچون سیاه‌چاله کل هزینه‌های سیستم را صرف خود کند باید به نحوی به حال طبیعی بازگردانده شود.

اعتراضات عده‌ای از کاربران به طور دائم سیستم و ما را با ارسال لینک‌های توهین‌ به مدیریت و اعضا تحت فشار قرار می‌دادند. تهدیدها، توهین‌های آزارنده، ایجاد موضوعات داغ بی‌محتوا و توهین‌آمیز، قهرهای هر روزه، دعوت به تحریم، دعوت به بازی وبلاگی علیه بالاترین، همه و همه چیزی بود که کل توان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نیروی انسانی سیستم را متوجه خود کرده بود.
مشخصا مسدود شدن تعدادی از شناسه‌ها مربوط به گروه‌هایی بود که در دسته‌های فوق‌ قرار داشتند. کسانی که به طور دائم ظرف یک سال گذشته و بخصوص قبل از نزدیک شدن به هر مناسبت سیاسی اجتماعی جو بالاترین را متشنج کرده بودند، کاربرانی که سابقه راه‌اندازی چندین تحریم طی یک سال گذشته را داشتند. کسانی که در بخش نظرات هر لینکی که قصد ارائه راه‌حل به بالاترین را داشت نیز به طور مشخص تنها چاره را تحریم بالاترین می‌دانستند. شناسه‌هایی که نیروی انسانی اندک بالاترین را صرف حذف لینک‌های توهین و فحاشی کرده بودند. وقتی صحبت از تعداد زیاد شناسه مسدود شده ظرف یک هفته می‌شود کمی هم با انصاف به تعداد لینک‌های فحاشی و هرزه‌گویی علیه تیم بالاترین نگاهی بیاندازید. کدام سیستم در دنیا اجازه می‌دهد که با استفاده از منابع خود سیستم، سیستم به نابودی کشیده شود؟
از شناسه‌های مسدود شده در این گروه ما به طور مستقیم با عده‌ای از این کاربران تماس گرفتیم مشکلات و کمبودهای خود را گفتیم و از آنها خواستیم ضمن احترام به کاربران به کار خود در بالاترین ادامه دهند. با گروهی از کاربرانی که از سر مهر و علاقه از ما عصبانی بودند و کاری خلاف معمول عادات همیشگی خود از آنها سر زده بود نیز در تماس بودیم. خشم و عصبانیت بخشی از این گروه، خشمی از جنس مهر بود. خشمی از ناباوری آنچه باور داشتند ما به آن متعهدیم و تصور می‌کردند در دوره‌ای تعهد خود را فراموش کرده‌ایم. تلاش کردیم برای پیشگیری از بروز این قبیل سوتفاهم‌ها در آینده راهکارهایی پیدا کنیم. اغلب شناسه‌های اینچنین باز شده‌اند. شناسه کاربرانی که با ما تماس نگرفته‌اند یا پاسخ ایمیلهای ما را نداده‌اند مسدود مانده‌اند.
در این میان کاربرانی بودند که انتقاد معمول و متین آنها را به اشتباه تلاش برای ایجاد بی‌نظمی تلقی کرده بودیم و حساب آنها به اشتباه مسدود یا تعلیق شد. از این گروه پوزش می‌خواهیم. این را به حساب خستگی و خطای انسانی بگذارید. راهکارهایی پیدا کردیم که مانع از بروز این اتفاقات در آینده شوند.

۴- دسته دیگر از شناسه‌های مسدود شده مربوط به کاربرانی است که علیرغم ارسال ایمیل تذکر بالاترین به آنها به طور مکرر اسامی استانهای ایران را با حروفی متفاوت از املای رایج آنها می‌نوشتند تا باعث فریب وب‌سایتهای جستجو شوند، این شناسه‌ها برای جلوگیری از این قبیل سو‌استفاده‌ها در آینده مسدود باقی خواهد ماند.

۵- درخواست کاربران
این دسته مربوط به کسانی می‌شود که با ایمیل یا ارسال لینک یا کامنت درخواست مسدود شدن حساب خود را داشته‌اند. ما تا تغییر نظر این دوستان به انتخاب آنها احترام می‌گذاریم.

۶- شناسه‌های پارک شده و خلق‌الساعه
در طی روزهای بحران شاهد ظهور دو دسته شناسه متفاوت دیگر نیز بودیم.
یک دسته شناسه‌هایی که از سالها پیش ایجاد شده بودند اما چندین سال بدون فعالیت باقی مانده بودند تا این که ناگهان یک لینک توهین‌آمیز به بالاترین ارسال می‌کردند. وقتی به سابقه این شناسه‌ها رجوع میشد متوجه می‌شدیم که اینها شناسه چندم یک کاربر دیگر است.کلیه این شناسه‌ها مسدود شده است.
دسته دوم شناسه‌هایی بودند که ظرف دو تا سه هفته و حتی چند ساعت گذشته ایجاد شده بودند، تنها به توهین و جوسازی علیه بالاترین مشغول بودند و قصد تخریب فضای بالاترین را داشتند. در این دسته اگر بیش از سه کاربر توسط یک شناسه دعوت شده بود تمام افراد دعوت شده توسط آن شناسه‌ها مسدود می‌شد. بیشترین تعداد شناسه‌ای که به اشتباه توسط ما مسدود شده بود مربوط به این دسته است. از این دسته پوزش می‌‌خواهیم. متوجه هستیم که گرفتن دعوتنامه از فردی خاص مصداق هیچ تخلفی نیست. شناسه اکثر این افراد تا کنون باز شده و از آنها عذرخواهی شده است.

۷- تخلف از قوانین رایج بالاترین
در انتها علت مسدود شدن یک دسته دیگر از شناسه‌ها که اسامی آنها در فهرست‌ها عنوان شده است تخلف از قوانین معمول سایت نظیر ارسال مکرر لینک پورن، ناقض کپی‌رایت یا توهین نژادی بوده است و همزمانی مسدود شدن این شناسه‌ها با موارد فوق اتفاقی است. همچنین شناسه‌هایی که مدتها قبل توسط بالاترین مسدود شده بودند نیز در این فهرست‌ها به چشم می‌خورند.

یک دیدگاه

 1. s

  سلام
  یک عادت بد بالاترین اینه که وقتی مسدود میکنه دیگه باز نمیکنه
  من اکانتم بسته شد چون به چند تا دعوت نامه داده بودم اونها سو استفاده کردن
  مال من هم بسته شد
  حداقل یک جوابی بدین
  اینجور که نمیشه
  الان مثلن اکانتم را بدم باز می کنید؟
  مورد دوم
  شما یک سایت اگر یک بنر تبلیغاتی داشته باشه میبندین میگین
  به دلیل تجاری
  یعنی اون حق نداره درآمد داشته باشه؟
  یک کمی نرم تر برخورد کنید
  منتظر جوابتون هستم و همچنین آزاد سازی اکانتم
  البته اگر اهمییت بدین

  • بالاترین

   لطفا به بالاترین ایمیل بزنید. در مورد فرستادن دعوتنامه ها هم دقت بیشتری کنید. در مورد وبسایتهایی که خیلی بنر تبلیغاتی که چشم را آزار میدهند یا صفحه را سنگین میکنند سخت گیری شده است. علتش هم این بوده که نمیخواهیم خواننده بالاترین به وبسایتی برود که کامپیوترش را شدیدا کند بکند. البته مورد به مورد فرق میکند. الان گروه جدیدی از بالایارها برای رسیدگی به چنین مسایلی تشکیل شده است.

 2. senaps

  خوب،من خودم رو جزو هیچ کدوم از گروه های بالا نمیدونم…
  لابد من جزو گروه اول هستم که فحاش معرفی شدن چند وقت پیش اره؟!!
  من چندین بار ایمیل زدم که بدونم دقیقا چرا باید حساب من بسته بشه؟!لینک هام،هیچقوت هیچ مشکلی نداشته و نداره…
  برخی گفتن باید عذرخواهی کنی تا بازش کنن!!
  اگه شرط باز شدن حساب ها،عذرخواهی،که هیچ!!
  اگه بررسی خودتونه که حساب من senaps هستش….بررسی اگر بشه و اطلاع بدین که به چه دلیل دقیقا بسته شده خوشحال میشم!درضمن،همین الان حساب دیگه ای دارم توی بالاترین که cenaps اسمش هست!!تنها دلیل که میخوام حساب قبلیم باز بشه اینه که همه منو به اسم senaps میشناسن!!

  • senaps

   راستی یادم رفت که یاداوری بکنم که خودتون رو خسته نکنین…هم من و هم خیلی های دیگه میدونیم که چرا حساب های ماها رو بستین!!و بعد هم هموطنور که ا.ن رفتار کرد،با ما رفتار کردین و بدون اینکه ما بتونیم دفاع بکنیم از خودمون،ماها رو فحاش معرفی کردین!!بعدشم هم چند کاربر جدید الورود که شاید داشتن 2ومین هفته ی فعالیتشون رو جشن میگرفتن،کمک کردن که ماها فحاش به نظر بیایم!!
   من تو لینک زیر،مشخص کردم از نظر خودم که چرا بسته شدیم،و تا وقتی جواب قانع کننده و واقعیی از بالاترین داده نشه،بر هیمن تفکر استوار خواهم بود!!هرچند برای هیچکس جز خودم افکار من مهم نیست!
   http://senaps.blogspot.com/2011/01/blog-post_16.html

 3. s

  سلام
  ممنون که پاسخ دادین
  ببیند من با یک ایمیل فرعی عضو شدم
  حالا یادم نیست چی بوده و پسوردش
  ولی اکانتم میدونم
  آیا باز میشه
  من اگر صاحب اکانت باشم خب میتونم وارد بشم
  و یک خواهش برخی بالایارها خیلی سفت میگرین
  مثلن از نظر اونها سایتی نباید تبلیغاتی باشه
  چطور تابناک با این همه تبلیغ فلش بسته نمیشه
  اون وقت یک وبلاگ ساده با یکی دو تا تبلیغ
  بسته میشه
  لطفن کمی دقت به خرج بدین
  در مورد اکانتم واستون میل بزنم حله؟
  ایمیلی که باهاش عضو شدم ندارم

 4. نیما

  میگویید » … نمیخواهیم خواننده بالاترین به وبسایتی برود که کامپیوترش را شدیدا کند بکند…»
  این موضوع به شما چه ربطی دارد، مگر شما مسول محتوی تک تک لینک های ارسالی هستید، شما به فکر کیفیت سایت خودتان باشید.
  حساب کاربریم را بدون دلیل موجه بستید، خودم به خوبی میدانم که هیج حدفی به غیر از حفذ کیفیت سایت و جلوگیری از تغییر رویه آن به سمت یک محیط کنترل شده نداشتم.
  به بالاترین بر نخواهم گشت، نه اینکه دلگیر باشم، جون دیگر سایتتان را مناسب فعالیت نمیدانم، من نه تعهدی به شما و نه به هیچ سایت دیگری دارم، شما خدماتی را ارائه میکنید که به عنوان مشتری ترحیح میدهم از فروشنده دیگری که به نحو بهتری ارائه میکند بگیرم. موفق باشیذ.

 5. کتایون

  ممنون از توضیحات – بعد از این با خیال راحت تر در بالاترین فعالیت خواهم کرد.

 6. الف. میتو سپهر ( آبنوس)

  بادرودوتشکر از شما…. من به اقدامات شما که درراه بهینه سازی سایت می باشد احترام می گذارم وخوب می دانم که تلاش شما اصلاحی است … قانون باید به بهترین وضع اجرا گردد وقانون شکنان باهرسابقه باید اخراج گردند….. توهین به مقدسات دین باوران را نمی پسندم وکارشما را تائید می کنم . تمام شناسه های تقلبی رامسدود کنید و بگذارید بالاترین پایگاه کسانی گردد که به قوانین احترام گذاشته وآنرا رعایت می نمایند … سایت های غیرموثق از جمله سایت های فرقه تروریستی رجوی را مورد بررسی قرار دهید و چون این سایت ها اخبارشان دروغ وساختگی است بهتراست مسدود گردند…. چند کاربر متخلف این گروه نیز مشغول خلاف کاری درسایت هستند که دراین مورد هم رسیدگی کنید اینها صضداجتماع هستند وصلاحیت کار دریک جامعه دموکراتیک راندارند . نگاهی به لینک های من ومخصوصا قسمت نظرات آن بهترین مدعاست.. من خود پیشنهاداتی درمورد سایت دارم که برایتان بصورت ای میل خواهم فرستاد….. هشدار که مراقب نفوذی های فرقه تروریستی رجوی درمدیریت بالاترین باشید.. با تشکر وآرزویموفقیت روز افزون….الف .مینو سپهر نویسنده وپژوهشگر وتلاشگرحقوق بشر وزنان … 2011/01/22