بخش علم و تکنولوژی

این مطلب توسط بالایار5، خانم دکتر مانا تهیه شده است. مانا از اساتید علوم پایه در یکی از دانشگاههای معتبر آمریکا است. مانا به خاطر کیفیت پایین بخش علم و تکنولوژی با بالاترین تماس گرفتند و نگرانی‌های زیادی از این بابت داشتند از ایشان خواستیم که مسئولیت این بخش را بر عهده بگیرند. مانا لطف کرد و این مسئولیت را قبول کرد اما کماکان ارسال لینکهای نامربوط در بخش علم و تکنولوژی ادامه دارد. مانا در این مطلب تعریف ساده‌ای از علم و بخش‌های آن و لینکهای مربوط به این بخش را ارائه کرده است. خواهشمندیم برای بهبود کیفیت بخش علم و تکنولوژی، این مطلب را با دقت مطالعه کنید.از زحمت مانا در طول این مدت تشکر می‌کنیم.

بخش علم و تکنولوژی برای به‌اشتراک‌گذاشتن لینکهائی است که در گستره‌وسیع تعریف علم و تکنولوژی بگنجند. تعریف علم کار‎ساده‌ای نیست، ما برای راحتی خودمان علوم ریا به دو دسته علوم طبیعی و علوم اجتماعی تقسیم‌می‌کنیم، علوم طبیعی زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و زمین‌شناسی را شامل‌می شوند. علوم اجتماعی به مطالعه رفتار و مناسبات اجتماعی انسان می‌پردازد و ریاضیات را هم می‌گویند علم نیست بلکه زبان علم است. حالا می‌رسیم به تکنولوژی، تکنولوژی یا به قول فرهنگستان «فناوری» کاربرد علم است برای حل یک مشکل یا ایجاد چیزی که در طبیعت وجود ندارد و باید آن‌را با ابزار ساخت مثل یک محصول صنعتی یا یک اثر هنری. خوب، این از تعریف علم و تکنولوژی. قدم بعدی تعیین مرزهای بخش علم و تکنولوژی است. با توجه به آنچه گفته‌شد تعریف اینکه جای چه لینکهائی در بخش علم و تکنولوژی است کار ساده‌ای است، علاوه بر لینکهای علمی و تکنولوژیک، براساس یک توافق ناگفته لینکهای مربوط به محیط‌زیست هم در بخش علم و تکنولوژی قرار‌می‌گیرند. مشکل اینجاست که تعیین‌کنیم جای چه لینکهائی در بخش علم و تکنولوژی نیست. بر اساس تجربیاتی که تاکنون به‌دست‌آمده از کاربران محترم درخواست‌می شود لینکهای زیر را در بخش علم و تکنولوژی قرار ندهند:

  ۱- لینکهائی که به جنبه‌های مختلف زندگی دانشمندان یا متخصصین تکنولوژی مربوطند مثل جان‌باختن فرزند یک فیزیک‌دان در سقوط هواپیما، بازداشت شهرام امیری، اهدای مدال تقلبی به پژوهشگران ایرانی.

  ۲- لینکهائی که درآن برای یک سوژه تکنولوژیک یک اتفاق غیرتکنولوژیک رخ‌می‌دهد مثل سقوط هواپیما، برخورد دو قطار با یکدیگر و حوادثی از این قبیل، یا لینکهای مربوط به حوادث ناشی از اشتباهات پزشکی مثل مرگ چند شهروند در اثر تزریق پنی‌سیلین یا ابتلا به آنفلوآنزا.

  ۳- لینکهائی که در آنها کفه هنر و خلاقیت (یا مثلا اقتصاد) از علم و تکنولوژی سنگین‌تر است مثل یقه فتوشاپی خانم اشتون، عکاسی از سوژه‌های جالب و ابتکاری، یا کاهش بودجه BBC.

  ۴- لینکهائی که در آنها برای گزارش یک فرآیند اجتماعی از تکنولوژی استفاده‌شده‌است مثل گزارش درگیریهای مصر توسط BBC یا الجزیره.

  ۵- لینکهائی که چون در بالاترین بخش اختصاصی ندارند به بخش علم وتکنولوژی ارسال‌می‌شوند مثل طرز تهیه انواع ماسکهای زیبائی یا عکسهای طبیعت زیبای مناطق ییلاقی، جای این لینکها بیشتر در بخش جامعه است.

  ۶ – لینکهائی که بر اساس تعاریف موجود و پذیرفته‌شده ماهیت علمی ندارند ولی بنا به تصور عده‌خاصی علمی محسوب‌می‌شوند مثل معجزات مختلف قرآن یا تائید شق‌القمر توسط ناسا ویا گزارشات مربوط به یوفوها.

  ۷- لینکهای مربوط به خود بالاترین که جایشان پشت فیلتر است.

  ۸- و بالاخره لینکهائی که نمی‌شود هیچ توجیهی برای ارسالشان در بخش علم و تکنولوژی پیدا‌کرد مگر اشتباه سهوی فرستنده در حین ارسال لینک، مثل بازگشت قاطر و گاوآهن به کشاورزی ایران پس از هدفمندی یارانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا پیش‌بینی‌های احمدی‌نژاد در سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۸۹.

در صورت مشاهده چنین لینکهائی در بخش علم و تکنولوژی در صورتی که زمان ویرایش نگذشته‌باشد تذکر داده‌خواهد شد و در صورتی که زمان ویرایش گذشته باشد یا کاربر به تذکر توجه نکند بر اساس قوانین بالاترین عمل خواهد‌شد.

یک دیدگاه

 1. الف. میتو سپهر ( آبنوس)

  بادرود وتشکر از مسئولین بالاترین بخاطر تلاش درراه بهسازی این سایت
  من فکر می کنم کنترل براجرای قانون بسیار مهم است. برخی از قوانین بالاترین مبهم است وتعریف شده نیستند بهتراست برای این بند از قوانین هم تعریف روشن ودقیقی شود.. برای نمونه…….. نقض کپی رایت _…… بسیاری از کاربران بالاترین نمی دانند نقض کپی رایت یعنی چه و متاسفانه آموزشی هم دراین باره داده نمی شود…
  رعایت قوانین کپی رایت ( حق مولف ) باعث خواهد شد تنها اخباری دربالاترین منعکس شوند که از منابع موثق وحرفه ای ارسال شده باشند….. وبسایت های رسمی وپوششی فرقه تروریستی رچوی جملگی ناقض کپی رایت هستند و قوانین حرفه ای رارعایت نمی کنند …… دلیل اینکار اینست که آنها می خواهند دراخبار دستکاری کنند ویا تیتر وبرخی از قسمت های خبر را حذف نمایند وبهمین دلیل هیچوقت به منبع اصلی خبر لینک نمی دهند تا این تقلب شان پنهان بماند.. بانگاهی دقیق به اخبار منتشر شده درسایت هایی چون مجاهدین _ همبستگی ملی _ ایران افشاگر _ ایران پرس نیوز _ آژانس ایران خبر….. جنگ خبر…..پارس دیلی نیوز _ رنگین کمان…… سایت سبز تقلبی unity4iran ووو چندین چند سایت دروغگو ومتقلب دیگر….. بنده بارها وبارها درخواست کرده ام دراین مورد تحقیق شود وارسال لینک از این سایت ها به دلیل غیرحرفه ای بودن ممنوع گردد ولی گویی ها هیچ گوش شنوایی نیست وهیچ کسی مسئول نیست تا به این مهم رسیدگی نماید…… تا بالاترین قوانین روشن وهمچنین مسئولین دلسوز وبیطرف برای نظارت برتخلفات اوجود نداشته باشد…. بالا ترین نمی تواند بعنوان یک سایت موثق وب 2 درخدمت گردش آزاد اخبار موثق گردد..