سیستم اتوماتیک حدنصاب رای

بدلیل اینکه صفحه اول بالاترین حاوی تعداد زیادی از لینکهای سیاسی شده‌است، این احتمال وجود دارد که بالاترین مخاطبانی که برای لینکها ورزشی یا سرگرمی به وبسایت مراجعه می‌کردند را از دست بدهد. از آنجا که بالاترین تاثیرش بدلیل وجود مخاطبهای گوناگون وبسایت بوده است و گسترده نگه داشتن مخاطبان وبسایت نیاز به محافظت ویژه‌ای دارد.

برای اینکه بتوانیم مخاطبهای مختلف را راضی نگه داریم یک سیستم جدید برای حدنصاب رای طراحی کردیم. همانطور که می‌دانید لینکها برای رفتن از صفحه لینکهای تازه به صفحه لینکهای داغ باید از حدنصاب رای طبقه‌بندی خود بگذرند. مثلا لینکهای ورزشی باید پانزده رای بیاورند و یا لینکهای سیاسی باید ۳۸ رای بدست بیاورند. این حدنصاب تا بحال توسط ما تعیین می‌شد و معمولا برای چند روزی ثابت می‌ماند. حالا یک آلگوریتم اتوماتیک طراحی کرده‌ایم که اجازه نمی‌دهد لینکهای هیچ بخشی بیش از ۳۰ درصد لینکهای صفحه اول را اشغال کنند. اگر بخشی بیش از ۳۰ درصد لینکهای صفحه اول را دارد به حدنصاب رای لازم برای لینکهایش اضافه میشود تا تعداد لینکهای صفحه داغش کاهش پیدا کند.

از آنجا که هم اکنون لینکهای سیاسی حدود ۴۳ درصد لینکهای صفحه اول را اشغال می‌کنند، با براه اندازی سیستم جدید حدنصاب رای برای لینکهای سیاسی بالاتر خواهد رفت. احتمالا حدنصاب برای بخش های دیگر همچون ورزشی و سرگرمی پایین‌تر خواهد رفت و لینکهای بیشتر از این بخشها به صفحه اول خواهند آمد.

حدنصابهای کنونی:
– رأی برای طبقه‌بندی های مختلف:

* جامعه : ۴۱
* اقتصاد : ۱۰
* سرگرمی : ۱۹
* سیاست : ۴۳
* فرهنگ و هنر : ۱۸
* علم و تکنولوژی : ۱۹
* ورزش : ۱۱

چند روز طول خواهد کشید تا سیستم به تعادل معقولی برسد.

یک دیدگاه

 1. اصلاحات

  این نهایت بی انصافی است

  این رویکرد را تغییر دهید
  خواهش میکنم به کاربران احترام بگذارید

 2. پندار

  موافقم، دوستان فراموش‌نکنند که تا حالا هم حدّ نصاب بخش‌های مختلف متفاوت بود و هر چند وقت یک بار با توجّه به نسبت(و همین‌طور سرعت راه‌یابی) لینک‌هایی که به صفحه‌ی داغ راه‌پیدامی‌کردند به وسیله‌ی مدیران تغییرمی‌کرد، حالا هم وضع تغییری نکرده و فقط اعمال این تغییرات از دست مدیران خارج شده و به دست سلیقه‌ی جمعی کاربران سپرده‌شده‌است، این یعنی بالاترین کاربرمحورتر شده‌است و به مفهوم یک جامعه‌ی وب2یی نزدیک‌تر، با این‌که اکثر لینک‌های خود من در بخش سیاست و یا جامعه جای‌می‌گیرد با این طرح موافقم، این حد نصاب‌‌ها ثابت نیست و اگر امروز و با اجرای این طرح مثلاً نسبت لینک‌های ورزشی زیادشود، فردا حدّ نصاب ورزشی بالاخواهدرفت و این یعنی بالا رفتن نسبت بخش‌های دیگر، پس از گذشت مدّتی این حدّ نصاب‌ها به تعادلی خواهندرسید که بر اساس سلیقه‌ی کاربران تعیین‌شده، تنها چیزی که می‌شود راجع به آن بحث‌کرد، حدّ سقف و کف نسبت‌هاست یعنی 30٪ و 10٪.

 3. نيکو

  من خودم کمتر لينکهای سياسی ميفرستم ولی بعنوان اولين نظر با اين طرح مخالفم… مخصوصا در روزهای بحرانی و حساس کنونی که بالاترين نقش يکی از اصلی ترين منابع خبررسانی رو ايفا ميکنه… حرف شما درسته ولی در زمان صلح و وضعيت سفيد… مثلا در بحبوحه تظاهرات فردا يا روزهای آتی که بحران و تنش همچنان ادامه پيدا خواهد کرد، که احتياج به خبررسانی سريع هست، کی حوصله يا حتی وقت خواندن نتايج اسکواش در بنگلور غربی يا تاريخچه مجسمه لِموزه از ميکل آنژ رو داره… همين الان هم لينکهای مهم و حياتی و ارجنت سياسی به زحمت ميان بالا… مخصوصا توجه داشته باشيد که خبرهای سياسی و اجتماعی اخباری هستند که سريعتر از همه اخبار ديگه expire ميشن و بايد سريع به دست مصرف کننده برسن… من با اين طرح مخالفم.

 4. ...

  نتیجه بالا بردن حد نصاب ها فقط و فقط، کند شدن ورود لینک های جدید به صفحه اول سایت خواهد بود. پیشنهاد من اینه که درصد رو از خود لینک های هر موضوع بگیرید یعنی به جای این که ایکس درصد از لینکهای داغ، مربوط به سیاست باشه، ایکس درصد از لینک های سیاسی داغ بشه

 5. toltek14

  کار خیلی خوبیه. یه چند ماهیه که صفحه ی داغ بالاترین تبدیل شده به محلی برای لینک های سیاسی که اکثرا هم غیر تحلیلی و بی محتوا هستند. جای لینک های پرمحتوای فلسفی و علمی در صفحه لینک های داغ، خالی ست.

 6. pirooz88

  دوست عزیز؛ چند نکته را در نظر بگیرید.
  1- همه چیز در مملکت ما سیاسی است اگر دقت کنید لینک های موضوعات دیگر سیاسی هم میتونند باشند
  2- هر کس موضوع دیگری را میتونه از طریق دسته بندی های سمت چپ انتخاب کند و موضوعاتی که علاقه ندارد را فیلتر کند
  3- صفحه اصلی یا «همه» باید به تناسب شرایط جامعه در اون زمان باشه که رای به لینک مشخص کننده اون خواهد بود. و اینکه چقدر یک دسته موضوع رای می آوردند.
  4- مخاطبان شما از طریق رای موضوعات پر طرفدار را مشخص میکنند. و همین الان موضوعات سیاسی با تعداد رای بیشتری میتونند به صفحه ی اصلی بیاند.
  5- من ضمن تشکر از شما به خاطر زحماتی که تا اکنون به گردن گرفتید، یک نگته را گوشزد میکنم؛ ما در شرایط زمانی حساس و تاریخی هستیم، و بالاترین جایگاه خاصی دارد. هر اقدامی ممکنه ضررهای پیش بینی نشده ای داشته باشد

 7. meysamsafari

  من یک پیشنهاد جایگزین دارم که به نوعی در میان کامنتها هم دیدم. اینجا هم مینویسم، شاید که خوانده شود:

  در حال حاضر محتوی صفحه های تخصصی (یا همون تب های جامعه/اقتصاد/…) هنگامی بروز میشه که یک لینک به حدنصاب موضوعی خود رسیده باشد. در چنین موقعی لینک بصورت اتوماتیک هم در صفحه تخصصی و هم در صفحه اصلی وارد میشوند. مدیریت محترم بالاترین میتواند فرایند بالا آمدن لینک ها را به گونه ای تغییر دهد که یک لینک تازه ابتدا (با یک حد نصاب کمتر) وارد صفحه تخصصی موضوع شود (فقط این صفحه و نه صفحه داغ اصلی) و در صورتیکه به یک حد نصاب بالاتری در این صفحه رسید، آنگاه به صفحه اصلی برود. مثلا اگر یک لینک سیاسی باشد، با 25-30 رای وارد صفحه سیاست شود و اگر مثلا به 50-60 رای رسید به صفحه اول بیاید. این نسبتها در مورد لینکهای ورزشی مثلا 10 و 25 میتواند باشد.

  یک نکته دیگر که باید اشاره کنم این است که در این صورت دیگر نیازی به فیکس کردن نسبتهای صفحه اول برای موضوعات مختلف نمیباشد و برایند خواسته های کاربران صفحه اول بالاترین را میسازد و در عین حال کاربران این امکان را دارند که موضوع مورد علاقه خود را در صفحه های تخصصی/موضوعی دنبال کنند
  فکر میکنم با این کار هم مشکل صفحه اول و حفظ و پوشش سلایق همه کاربران که دغدغه مدیران بالاترین حل میشود و هم مشکل لینکهایی که خیلی زود به سایه میروند و مشکل بعضی کاربران مثل من است.

 8. الف

  بعنوان يه ايراني داخل ، عاجزانه خواهش ميكنم اين سيستم رو حداقل براي مدتي به تعويق بياندازيد…
  اين رسمش نيست كه توي اين خفقان خبررساني سريع و شبكه اي بين مردم ، الان به فكر اجراي اين سيستم بيوفتيد.
  خواهش ميكنم…
  اهميت يك نقل و انتقال ساده ي ورزشي براي مخاطبان بيشتر است يا خبر كشته شدن و شكنجه و اخبار مهم سياسي- اجتماعي…؟
  گذشته از اين ها…شما بايد طيف مخاطبان خود را نيز درنظر بگيريد…
  آيا مخاطبان شما علايقشان به همين درصدي كه ميگوييد توزيع شده…؟ نسبت اين توزيع ، در حوزه ي سياست و ورزش «هم اندازه» است…؟
  شما نيز اذعان خواهيد كرد كه «شرايط حاضر» ، خاص است…پس نسبت به اجراي برنامه هايي كه نياز به مطالعه و اثرسنجي هاي تخصصي دارد ، الان اقدام نكنيد.
  خواهش…

 9. نويد

  به نظر من اين ايده نه كامل است و نه به موقع. بايد ايده بهتري بديد. چرا با خود كاربر ها مشورت نمي كنيد؟ تو همين كامن ها هم حرف هاي خوبي زده شده.

 10. کاوه

  مخالفم!!کار بسیار اشتباهیه، چون اطلاع رسانی در مورد اتفاقات اخیر رو با مشکل روبرو می کنه ضمن این که این کار نه تنها مشکل اصلی رو که رفتن لینکای جدید به صفحات بعده رفع نمی کنه بلکه اون رو تشدید هم می کنه چون اکثر این لینکها لینک های سیاسی هستن!

 11. فرزاد

  به قول ابراهیم رها از اون بالا کفتر میایه
  هر دم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد!
  یواش یواش شک میکنم که آقا مهدی هم بعله! 14000 دلار ملت رو گرفته واسه جنبش سبر حالا دارین قانون میزارین واسه محدودیت لینک سیاسی
  خوب به جای این همه قانون پیچ در پیچ خیلی راحت میتوانستید امکاناتی بزارین که هر کاربر در هر بار ورود به بالاترین ازش پرسیده بشه مایل به بازدید از چه نوع لینکهایی هستید و با تایید کاربر فقط لینکهای مرتبط با سلیقه اون کاربرو براش لیست بکنید نه اینکه من که برای لینک سیاسی میام بالاترین به زور لینک ورزشی به خوردم بدین و برای اونکه برای لینک ورزشی میاد به زور لینک سیاسی به خوردش بدین! حتی اگر 30 درصد باشد
  مثل یک روزنامه که همه میخرند اما یکی صفحه سیاسی را میخواند یکی صفحه ورزشی یکی هم حوادث
  مینوانید بخشهای بالاترین را مثل جندین روزنامه کنید کسی که روزنامه ورزشی دوست دارد برود روزنامه ورزشی بخرد کسی که ادبیات دوست دارد برود مجله فرهنگی ادبی بخرد کسی هم که سیاسیت دوست دارد برود روزنامه سیاسی بخرد
  کارایی میکنین که آدم شک میکند که کمر به نابودی بالاترین بستین به چه دلیل خدا میداند؟!؟

 12. امير علي

  من نميدانم چه اصراري در مديريت بالاترين هست كه بايد مخاطبان بالاترين غير از مطالب سياسي حتما به زور هم شده به مطالب ورزشي و علمي هم توجه كنند.مديريت عزيز بالاترين با عرض سلام وخسته نباشيد به شما من فكر ميكنم با اينگونه قوانين باز هم مخاطبان شما به سمتي خواهند رفت كه احساس عطش بيشتري براي دريافت اطلاعات در ان زمينه مي كنند.ولو اينكه شما شرط ورود لينكهاي سياسي به لينك هاي داغ امتياز 100 قرار دهيد.چون در ان زمان مخاطب وقتي ببيند لينك هاي مورد علاقش در فسمت لينك هاي داغ شده نيست به دنبال اين لينك ها در قسمت لينكهاي تازه ميرود و در واقع اصل سياست پر مخاطب بودن قسمت لينكهاي داغ زير سئوال ميرود.در مورد مطالب ديگر جز سياست كه مورد توجه واقع شود دست ما و شما نيست و بايد رخداد هاي جالبي مثلا در قسمت ورزشي رخ دهد كه لينك هاش هم مورد توجه واقع شوند براي مثال زماني كه ايران در مسابقه مقدماتي جام جهاني فوتبال به عربستان باخت تا مدتي اكثر لينكهاي مورد توجه در بالاتريت لينكهاي ورزشي بودند.با تشكر

 13. Ali

  یک ماه پیش همه ما به این ویدئو خندیده ایم و نمیدانستیم که یک روزی در آینده این میتواند صحت داشته باشد، حالا باید بخندیم یا گریه کنیم؟
  please shear this video I don’t have a balatarin account and I’ll be happy you share this video:

 14. melisasolo

  خیلی بی منطقه
  خب هر موقعی اقتضا یه جوره
  ممکنه یه روزی هم مثلا ورزش تیتیر هر روز باشه
  احترام به نظر مخاطبتون اینه ؟