گزارش نظرسنجی بالاترین راجع به انتخابات ریاست جمهوری

بالاخره گزارش بالاترین از نظرسنجی انجام شده در هفته قبل آماده شد. گزارش بالاترین را در اینجا بخوانید.

نتایح نظرسنجی بالاترین همراه با توضیحات

آمار خام نظرسنجی بدون هیچ تفکیک‌پذیری و بدون تصحیحات بالاترین

آمار خام نظرسنجی به تفکیک به چه کسی رای می‌دهید (تحریمیها را شامل نمی‌شود) بدون تصحیحات آماری بالاترین

آمار خام نظرسنجی به تفکیک خارج از ایران و داخل ایران بدون تصحیحات آماری بالاترین

آمار خام نظرسنجی به تفکیک کسانی که رای نمی‌دهند و رای می‌دهند و بدون تصحیحات آماری بالاترین

تعداد شرکت کننده‌ها در این نظرسنجی ۱۰۲۱۰ نفر بوده است. تعداد ۶۵۶۵ نفر از ایران و ۳۵۹۱ نفر از خارج ایران بوده‌اند.

درصد شرکت و عدم شرکت بنحو زیر است. آمار شرکت در انتخابات در نظرسنجی بالاترین به درصدهای زیر است:
بله: ۷۶.۵
خیر: ۸.۴
دسترسی به مرکز رای گیری ندارم: ۶.۴
هنوز تصمیم نگرفته‌ام: ۸.۷

ما روشهای آماریمان را برای پیش بینی انتخابات دقیق‌تر کردیم. پیش‌بینی تازه ما که با استفاده از اطلاعات نظرسنجی بالاترین (آمار شرکت کنندگان از داخل ایران) و ترکیب آنها با آمار انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ بدست آمده بدین شرح است:‌
موسوی ۵۵ درصد
احمدی‌نژاد ۲۲ درصد
کروبی ۱۷ درصد
رضایی ۶ درصد

دقت پیش‌بینی در حدود ۱۰ درصد می‌باشد. از آنجا که یک هفته از این نظرسنجی می‌گذرد و در این فاصله خیلی از مناظره‌ها انجام شده‌اند، احتمال بالاتر رفتن رای موسوی و رضایی و پایین‌تر آمدن رای احمدی‌نژاد و کروبی وجود دارد. ما در مورد روشهای آماری بکار گرفته‌ شده برای تصحیح خطای آنلاین بودن نظرسنجی توضیح خواهیم داد. روش بکاربرده شده در نوع خود بدیع است. اگر بزبان ساده بخواهیم این روش را توضیح بدهیم باید بگوییم که ما از روی نظرسنجی بالاترین بدست آوردیم که کسی که در مرحله اول دور قبل به x و در مرحله دوم دور قبل به y رای داده اینبار به چه کسی رای میدهد. بعد سعی کردیم که آمارهای x و y واقعی را از طریق آمارهای منتشرشده انتخابات گذشته بدست بیاوریم. با مقایسه آمار نظرسنجی و آمار منتشرشده ما تخمینی از تفاوت جمعیت نظرسنجی شده با جمعیت کشور بدست آوردیم و از این راه درصدهای نظرسنجی را تصحیح کردیم.

یکی از مهمترین نکاتی که این نظرسنجی نشان داد و در گزارش موجود است این است که تنها پنجاه درصد از کسانی که دور اول انتخابات گذشته به محمود احمدی‌نژاد رای داده‌اند در این انتخابات به او رای می‌دهند و حجم عمده کسانی که از او روی گردان شده‌اند به موسوی رای می‌دهند. در تصویر زیر چگونگی پخش رای کسانی که در مرحله اول انتخابات گذشته به او رای داده ‌اند را می‌بینید:

AN1st84_to_88

یک دیگر از نکات نظرسنجی بالا بودن رای موسوی در میان زنان و پایین بودن نسبی رای کروبی در میان زنان است. رضایی هم رای ناچیزی در میان زنان دارد.

اقلیتهای دینی و کسانی که بی‌مذهب هستند بیشتر به کروبی رای می‌دهند. طرفداران احمدی‌نژاد مذهبی‌ترین گروه این نظرسنجی هستند. از کسانی که حتما رای می‌دهند ۴۰ درصد پایبند به احکام مذهبی هستند. از کسانی که رای نمی‌دهند تنها ۱۴ درصد به احکام مذهبی پایبند هستند.

نظرسنجی بالاترین نشان می‌دهد که مذهب نقش زیادی در تعیین رای دادن یا ندادن یک فرد دارد. از میان کسانی که رای نمی‌دهند ۳۰ درصد بی‌مذهب هستند. از میان کسانی که رای می‌دهند تنها ۹ درصد بی‌مذهب هستند.
جالبترین نکته اعتماد بنفس یا واقع بینی حامیان نامزدهای مختلف است. در جواب این سوال که «فارغ از اینکه به چه کسی رای می‌دهید فکر می‌کنید چه کسی برنده‌ انتخابات است؟» تفاوت زیادی بین حامیان نامزدها وجود دارد. ۹۱ درصد از حامیان احمدی‌نژاد بر این باورند که کاندیدای آنها برنده انتخابات است. حامیان دیگر نامزدها همه بر این باورند که موسوی برنده انتخابات است. حامیان کروبی نزدیکترین پیش‌بینی را به پیش‌بینی بالاترین دارند. در کل پیش‌بینی انتخابات توسط شرکت کنندگان بشکل زیر است:

موسوی: ۶۳.۸
احمدی‌نژاد ۲۳.۳
کروبی: ۱۲.۲
رضایی: ۰.۷

در آخر از سه دوست و کاربر عزیزی که در طراحی نظرسنجی، مدل سازی احتمالات و تهیه گزارش نهایی کمک کردند تشکر می‌کنیم.

یک دیدگاه

 1. آرش

  ممنون از انتشار تفصیلی آمار. فوق العاده بود. کلی چیز دستگیر آدم میشه!
  در مورد پیش بینی هم به نظرم خوبه ولی گونم نزدیک ده درصد از کروبی باید کم بشه و به احمدی اضافه بشه.

 2. آرش

  فکر می کنم دلیلش هم اینه که مثلا شما حساب کردید کسایی که دور پیش به احمدی نژاد رای دادن چقدر متمایل شدند به موسوی و بعد تعمیم دادید به کل افراد. در صورتی که فکر می کنم مثلا روستایی هایی که به احمدی رای داده اند کمتر convert کرده باشند تا شهری ها و نظرسنجی شما رو هم تقریبا فقط شهری ها پر کردن.

 3. america

  آمار نشوندهندهء منطقی بودن و عقلانی رفتار کردن هوادران مهدی کروبی است. متاسفانه طرفداران موسوی دچار هیجان و جو زدگی شده اند.

 4. نيلوفــــــــر

  همچنین به پایی بودن اولویت حذف مجازاتهای اسلامی، برای رای دهندگان به محمود احمدی نژاد، مبارزه با بی حجابی و بی بندوباری فرهنگی، برقراری اقتصاد اسلامی، مبارزه با استکبار جهانی و دست یابی به سلاح هسته ای برای طرفداران مهدی کروبی توجه کنید.

  با عرض سلام و خسته نباشید به دوستان گرامی، بعد از خوندن اين بخش فکر کردم که مبارزه با بی حجابی و … از اولویتهای طرفداران کروبی بودن ولی با مراجعه به نمودار و دوباره خوانی اين بخش متوجه شدم که اينها کمترين اولويت رو برای طرفداران کروبی داشتن.
  شايد بد نباشه که در صورت امکان پاراگراف مربوطه به نحوی تصحيح بشه، مثلا ميشه اينکار رو کرد:

  همچنین به پایین بودن اولویت حذف مجازاتهای اسلامی، برای رای دهندگان به محمود احمدی نژاد، (و پایین بودن اولویت) مبارزه با بی حجابی و بی بندوباری فرهنگی…

  همیشه پاينده باشيد

 5. patrick

  سلام
  مهدی عزیز این رسمش نبود که «همه» را به شرکت در این همه پرسی فراخواندید و بعد تحریمی ها را به کل از آمارتان حذف کردید و اعداد را نرمالایز کردید. اگر قرار بود چنین کاری کنید از اول اعلام می کردید که ما اصلن در این همه پرسی شرکت نکنیم. این به معنای بی احترامی به ما و بایاس بودن این آمار است. در راه خدا حتی یک عدد خشک و خالی هم در آمار نیست. قبلن هم که قول داده بودید که هم آمار خارج نشینان و هم تحریمی ها را اعلام می کنید. لابد منتظرید که انتخابات تمام شود و با این کار تبلیغی برای تحریم نکرده باشید. این یعنی عدم بی طرفی دوست عزیز.

 6. Arash

  Avalan age sedaaghat daarid bedune esslaahaate aamaari ham montasher konid, maa Iraaniaa vali namikhaahim, merci!
  Saanian haalaa Fars hamin jadvali ke injaa gozaashtid raaje be raye kasaayi ke dowre ghabl be antar ray daadand ro midozde mige tebghe sitehaaye mokhaalef ham Ahmadinejad 50%

 7. Arash

  Iraad nemigiram cheraa be bahaanaye taghyiraate jozi dobaare raygirie esshaalaat shodetuno tabligh kardid, vali eteraaz be faribkaarie ahmadinejaditun daaram. Yani chi tarafdaaraaye karrubi nazdiktarin nazar be pishbinie baalaatarino daarand?! laamassabaa hamatun paayintarinid : )

 8. yazdi

  چرا در آمار دستکاری کرده اید؟ یعنی هیچ کس نگفته بود که در انتخابات شرکت نخواهد کرد؟ من خودم زده بودم شرکت نمیکنم!

 9. کامران

  به جای این کارها که هیچ ربطی به ماهیت واقعی سایت بالاترین ندارد خواهشا فکری به حال فیلترینگ بالاترین بکند که نه مثل سابق با httpsباز میشود ونه با فیلتر شکن درست حسابی باز میشود.مدتهاست نه میتوانم امتیاز بدهم و نه کامنت بدهم.متاسفانه سایت بالاترین شده ستاد انتخابات و تحریمیها را تحریم میکنددر حالی که قرار بود در همه امور بی طرف باشد .امتیاز لینک داغ را بالا برده طوری که باید چند روز طول بکشد تا یک لینک ما بالا برود.متاسفانه بالاترین اون محبوبیت اولیه خودش را از دست داده .بروید نظر سنجی بکنید که این چند ماهه که بالاترین با مشکل روبه رو بده تا چه حد مشتری اضافه شده و چقدر کم شده

 10. دست نوشته / ياسر کمالي نژاد

  مهدی جان دستت درد نکنه. معلومه که زحمت زیادی کشیده شده. فوق العاده بود. دست مریزاد.
  مطمئنن اگر نتایج زودتر منتشر می‌شد کاندیداها خیلی از حرفهاشون رو بر اساس آمارها و علایق و سلایق و گروه‌های هدف اکثریتی تنظیم می‌کردند و تغییرهایی در دیدگاههاشون ایجاد می‌کردند.
  کمتر از 8 ساعت به شروع انتخبات مونده. امیدوارم که پیش‌بینی‌ها درست از آب دربیاد.

 11. حسین

  کار جالبی بود. عالی میشه اگر روش آماری که استفاده کرده اید به همراه اعداد خام منتشر کنید. دو تا فایده داره:
  1. رسم شفافیت در نظرسنجی تقویت میشه
  2. دیگران ممکنه به نکات جالب دیگه ای برسند که خودتون ندیده بودید.

 12. علیرضا

  دوستان بالاترینی سلام

  اگر می شه برای من یک دعوت نامه بفرستید دو سال هست داذم می گردم
  خ.اهش می کنم برام بفرستید

 13. ساناز(m61s)

  يكي اين بالاترين رو درست كننننننه … همه ئ سايتها پريدن ..سايت كلوب كه بكل داغون شده… اي مهدي ظهور كنD:

 14. bijan_

  بابا این سایت رو تو این شرایط حساس درست کنید ….شما نسبت به ملت وظیفه ملیتون که اینقدر فکر جیب خودتون نباشید و یه ذره پول خرج کنید پهنأ باند سایت رو ببرید بالا.
  اگه اینقدر هزینه یه سروره بهتر گرفتن زیاده آخه اگه نمیتونین راه پول در آوردنو در بیارین چرا از ما کمک مالی نمیخوان؟ به جاش دارین جلو اطلاع رسانی و رشد سایت رو میگیرید.
  فقط همینو بگم که سایت شما خیلی‌ معروف به کیفیت افتضاح در شرایط حساس…نمیدونم چقدر اهمیت میدید به این مساله

 15. باران

  بابا تروخدا سایتو درست کنید تنها راه ارتباطی ما با ایران همین سایت بالاترینه تو این وقت حساس که سایتو بستید میدونید چقد اعتبارتون میاد پایین
  لطفا زودترررررررررررررررررر

 16. maryabd

  What happend to balatarin I did donate now I am so scared that it might have been the hackers that I have donated to please let me know what is going on

 17. maryabd

  What happened to balatarin I did donate now I am so scared that it might have been the hackers that I have donated to please let me know what is going on

 18. hala

  همراهي بالاترين با پروژه سانسور و بايكوت خبري در ايران قابل توجه و درخور تحسين است .

 19. علی

  در بالاترین با هم متحد میشن بوسیله یاهومسنجر
  و یک لینک رو پاک میکنند

  کاربرانی به اسم
  Germany
  farhada
  amirahmadi
  reghesheh
  و چند کاربر دیگر

  مدیران بالاترین با این گروهای متخلف برخورد کنن در بالاترین همه لینک های هواداران دکتر احمدی نژاد پاک میشه و فقط لینک های خاص بالا میره شما باید با متخلفین برخورد کنید آیا این درست که 20 تا کاربر در یک لحضه منفی بدن و لینک حذف بشه

  من فکر میکردم مسئولان بالاترین بیطرف هستند و آزادی نوشتن در بالاترین برای همه هست

 20. siavash

  «تا فردا صبر کنید. .انرژی روزانه شما تمام شده‌است.»

  خدايا انرژی روزانه تمام شد يعنی تا 24 ساعت ديگه خبر رسانی و مبارز ه تعطيله مهدی به داد مردم برس احمدی نژاديا حمله کردن به بالاترين و من فقطبايد ناظر باشم ترو خدا اینو داغش کنيد خيليها مثل من هستن

 21. gs

  بابا اين صدا سيما ديگه گندشو در آورد. ظاهرا ميخوان ما هم كه تو گود نشستيم بياييم تو خيابونا. بابا آخه ما هم يه كم شعور داريم.