اجرای بند اول قانون موضوعات داغ

بند اول قانون موضوعات داغ می‌گوید:
۱- هرهفته بیش از یک موضوع اضافه نکنید
هر چند این بند به عنوان اولین بند قوانین موضوعات داغ، مهمترین بند نیز محسوب می‌شود اما کمتر کاربری تا این لحظه به آن توجه داشته است. ضمن این که بسیاری از کاربران به خاطر اجرا نشدن این بند انتقادات به جایی از مدیریت داشته‌اند.
از سویی کاربران که از ما خواسته بودند: «مدیریت تا آنجا که می تواند برای اعمال قوانین باید از ابزارهای تکنیکی استفاده کند و کمتر قانون متکی به قضاوت فردی باشد.»
با توجه ویژه به هر دو نکته فوق از این پس به طور خودکار هر کاربر تنها امکان اضافه کردن یک موضوع داغ در هفته را خواهد داشت.
اگر برای اجرای بهتر قوانین بالاترین راهکارهای عملی به ذهن شما میرسد که بدون دخالت فردی و تنها با برنامه‌نویسی قابل اجرا شوند آنها را با ما در میان بگذارید.
از همه شما همراهان صبور به خاطر پیشنهادهای ارزنده‌تان متشکریم.

یک دیدگاه

 1. NarimaN

  این شد حرف حساب…وقتی خودتون امکانش رو بردارین حرف و حدیثی پیش نمیاد

 2. سیاوش

  بسیار اقدام مثبتی است. متاسفانه (یا شاید خوشبختانه؟) اکثر قوانین بالاترین مبتنی بر نهادینه شدن فرهنگ دموکراسی از جمله باور به حفظ تکثر، نقد، احترام به سایرین و … است و لذا مادامی که این نهادینه شدن در بین کاربران جا نیفتاده باشد، سایر راه ها برای تضمین اجرای قوانین، عملا همراه با صرف انرژی بسیار و نتیجه ی محدود خواهد بود!

  اکثر قوانین ماهیتا کیفی بوده و امکان سنجش خودکار و نرم افزاری آن ها محدود است. با این وجود من پیشنهاداتی در سه سطح دارم که می تواند در راستای خودکار شدن اجرای قوانین مد نظر قرار گیرد.

  الف – دقیق تر و حقوقی تر شدن بیان قوانین: چنان که پیش از این هم بسیار بحث شده است، با بالاتر رفتن مخاطبین سایت و پیچیده تر شدن برداشت های مختلف از قوانین، ضرورت اصلاح قوانین بالاترین و از جمله اصلاح نحوه ی بیان قوانین به طور جدی احساس می شود. شاید اگر بسیاری از قوانین فعلی با بیان و تقسیم بندی دقیق تری بازنویسی شوند، امکان کنترل خودکار تعداد بیش تری از قوانین فراهم شود.

  ب- اجرای خودکار قوانین فعلی: در وضعیت فعلی، تنها تعداد محدودی از قوانین قابل پیگیری خودکار به نظر می رسند. از جمله می توان به قانون شمازه 14 (ممنوعیت استفاده از بیش از دو علامت تعجب و نیز ممنوعیت استفاده از عباراتی چون «خبر فوری» و «حتما ببینید») اشاره کرد. همچنین جهت جلوگیری از اسپم در نظرات، می توان قرار دادن بیش از یک نظر با متن کاملا یکسان توسط یک کاربر ثابت را در ذیل لینک های مختلف پیگیری و از آن جلوگیری کرد.

  ج- تلفیق قضاوت کیفی و اقدام خودکار در اجرای مجازات ها: در خصوص اکثر قوانین چنان که گفته شد امکان اجرای کاملا خودکار وجود ندارد، اما می توان تا حدودی قضاوت های کیفی مدیریت را با اجرای خودکار سیستم تلفیق کرد. چنین طرحی در بحث بررسی تخلفات و اعمال مجازات ها قابل کاربرد است، بدین صورت که می توان تخلفات معین را (از قبیل عدم رعایت قوانین ارسال لینک، توهین، و …) طبق روال معمول، پس از بررسی گزارشات تخلف احراز نمود و سپس مرحله تصمیم در خصوص مجازات و اعمال مجازات را به صورت خودکار درآورد. البته این امر مستلزم آن است که ابتدا قوانین دقیق و روشنی در خصوص میزان مجازات هر تخلف وضع شوند و سپس در صورت ثبت تخلفات مربوطه در پرونده کاربر، ارسال اخطارها و در مرحله بعد مجازات متناسب بر اساس قوانین فوق به صورت خودکار انجام پذیرد

 3. سیاوش

  به عنوان مثال به جای این که گزارش های مختلف در خصوص توهین جمع آوری شده و سپس مدیریت مجبور باشد پس از بررسی گزارشات، تصمیم بگیرد که آیا کاربر مربوطه مستحق مجازات می باشد و اگر بلی، چه میزان مجازات متناسب با تخلف است، و از آن طرف موافقان و مخالفان مجازات در نظرگرفته شده زمین و آسمان را به هم پیوند بزنند!، می توان مراحل زیر را جایگزین کرد:

  1- قوانین مجازات دقیق و مبتنی بر تناسب مجازات و تخلف، و فرآیند تدریجی اخطار و مجازات بازنویسی شوند، فرضا چنین مقرر شود که در صورت توهین به دیگران در بخش نظرات، بار اول 1000 امتیاز از اعتبار کاربر کسر شده، بار دوم کسر امتیاز همراه با اخطار مسدود شدن حساب کاربری می باشد و بار سوم حساب کاربر به مدت ایکس هفته (که باید به اضاء هر نوع تخلف، از پیش تعیین شده و تمامی کاربران از آن اطلاع داشته باشند) مسدود می شود.

  2- بررسی گزارشات تخلف و احراز تخلف طبق معمول به صورت فردی و توسط مدیزیت بالاترین صورت می پذیرد، اما اعمال مجازات مستقیما توسط مدیریت انجام نمی شود، بلکه مدیریت صرفا تخلف را «تایید» و «نوع تخلف» را (فرضا توهین) در سیستم ثبت می کند.

  3- بقیه مراحل، شامل ارسال اخطار و اعمال مجازات، مطابق قوانین بند 1، به طور خودکار و توسط سیستم انجام می شود. اخطارها تا مرحله اعمال مجازات فقط توسط کاربر قابل رویت است، اما در صورت بی توجهی وی و مسدود شدن حساب، ریز تخلفات منجر به این مجازات -باز هم به صورت خودکار- در پروفایل عمومی وی نمایش داده خواهد شد.

 4. babak77de

  با تشکر و ادب فراوان ،
  برای من بیشتر اوقات نظرات کاربران بسیار مهم و قابل تامل هستند اما در لینکهایی که تعداد نظرات فراوان وجود دارد این امکان را نداریم، نظرات را با تعداد مثبت ها طبقه بندی کنیم و نظرات عالی با تعداد رای مثبت بیشتر را اول و بالای همه داشته باشیم .
  اینپیشنهاد من بود برای بهتر کردن کیفیت نظرات کاربران به لینکهای موجود .
  از خواندن جواب شما عزیزان بسیار خوشحال میشم
  با آرزوی موفقیت

  • سیاوش

   دوست عزیز این پیشنهاد شما در خصوص نظرات مستقل از هم می تواند مد نظر قرار گیرد (که البته در آن صورت هم بنده شخصا موافق آن نیستم)، اما اکثر نظرات زیر لینک ها به صورت مباحثه و پرسش و پاسخ بین کاربران در می آید. در این صورت طبق فرمول شما ممکن است پاسخی که رای بیش تری آورده، قبل از پرسش قرار بگیرد و کلا پیگیری بحث غیرممکن شود.

  • babak77de

   سیاوش جان ،برای من این خیلی مهم هست که نظرات با رای بالا رو بتونم دسته بندی کنم یا بلعکس با رای منفی بیشتر ، و دوست دارم این امکان مثل لینکهای تازه که میتوان به چندین صورت متفاوت بهشون دسترسی داشت،
   به ترتیب زمان
   به ترتیب امتیاز
   به ترتیب نظرات
   فراهم بشود
   حال فکر میکنم این امکان برای نظرات بوجود بیاد که اگر کسی خواست استفاده کنه مثلا
   به ترتیب زمان ( که معمولی و مثل حالا است )
   به ترتیب مثبت
   به ترتیب منفی
   البته این فقط نظر شخصی من هست خواستم با بالاترین در میان بگذارم

  • سیاوش

   من تصور کردم منظور شما اینه که نمایش پیش فرض برای همه کاربران به ترتیب آراء باشه و دلیل مخالفتم هم به جز دلیل فنی که عرض کردم، اینه که لازمه آزادی بیان، وجود فرصت مساوی برای همه نظراته و نظر مخالف حتی اگر یک دونه هم باشه، باید امکان دیده شدن رو به طرز طبیعی داشته باشه.

   اگر منظور شما قرار دادن یک امکان برای طبقه بندی نظرات هست، من هم کاملا موافقم.
   درود بر شما.

 5. ye siavash

  شنهاد برای جلوگیری از فرستادن لینکهای زرد و کلا ترمزی برای ترمز بریده‌ها بعضی‌‌ها به قول معروف چپ و راست لینک میدن و باعث میشن که لینک‌های خوب به سرعت مدفون شوند
  راه حل :
  برای فرستادن لینک باید کاربر هر بار کد وارد کند( کد های که در یک کادر نوشته میشوند و معمولا برای جلوگیری از اسپم هستند)

  فکر کنم این کار باعث جدی تر شدن لینک‌های ورودی شود تا حدی….

 6. ye siavash

  برای جلوگیری از فرستادن لینکهای زرد و کلا ترمزی برای ترمز بریده‌ها بعضی‌‌ها به قول معروف چپ و راست لینک میدن و باعث میشن که لینک‌های خوب به سرعت مدفون شوند
  راه حل :
  برای فرستادن لینک باید کاربر هر بار کد وارد کند( کد های که در یک کادر نوشته میشوند و معمولا برای جلوگیری از اسپم هستند)

  فکر کنم این کار باعث جدی تر شدن لینک‌های ورودی شود تا حدی….

 7. امیرکبیر

  با سلام به مدیران بالاترین
  پیشنهادی در رابطه با موضوعات داغ داشتم
  به نظرم اگر لینک هایی که به موضوعات داغ اضافه می شوند به لحاظ زمانی محدود شوند بسیاری از لینک ها ی دیگر امکان دیده شدن در موضوع داغ را می یابند مثلا یک لینکی که 6 روز پیش ارسال شده و بالای 100 امتیاز دارد وقتی به موضوع داغ جدید در همان ارتباط لینک می شود لینک های جدید امکان دیده شدن نمی یابند .اگر بشود هر لینکی که یک روز از زمان آن گذشته و پیشتر داغ شده دیگر امکان افزوده شدن به موضوع داغ نیابد موجب رشد بسیاری از لینک های دیگر خواهد شد

 8. سیاوش

  راستی جناب بالاترین! این بنده ی حقیر، در شبگردی های بدون مجوز(!) یک سال اخیر در این سایت عضوناپذیر!!، یکی از مهم ترین مشکلاتی که شاهدش بودم منفی های سلیقه ای و بهانه ای توسط اعضای عزیزی است که گویا کوچک ترین اعتقادی به این بخش از قوانین بالاترین ندارند که «اگر مطلبی را دوست دارید، به آن رأی مثبت بدهید. اگر باور دارید مطلبی قوانین بالاترین را نقض می‌کند یا شامل دیگر گزینه‌های رأی منفی است به آن رأی منفی بدهید. در غیر این صورت، آرام و آهسته از کنار لینک رد شوید و اجازه دهید بقیه تصمیم بگیرند.».

  پیشنهادی الآن به ذهنم رسید که چندان به موضوع این پست وبلاگ نامربوط نیست و به هر حال هم چون ما پشت در ماندگان!! دستمان به لینک کردن نظرات در بالاترین نمی رسد، آن را در همین جا می نویسم. امیدوارم مد نظر مدیران محترم قرار بگیرد.

 9. سیاوش

  پیشنهاد می کنم جهت به حداقل رساندن امکان منفی های سلیقه ای، در صورتی که کاربر قصد دادن رای منفی به لینکی را داشته باشد، علاوه بر تعیین نوع منفی، وی را ملزم کنید که در چند خط دلایل و شواهد منفی خود را ذکر کند، و بدون پر کردن فرم دلیل، امکان دادن رای منفی به کاربر داده نشود. سپس متن وارد شده به طور خودکار در بخش نظرات آن لینک ثبت گردد.

  این راهکار چند مزیت دارد:
  1- در خصوص منفی های مستدل، لینک گذار و بینندگان به محض ثبت رای منفی از دلیل آن نیز آگاه شده و امکان اصلاح سریع تر آن فراهم می شود. این کار در کامنت های فراوان لینک گذاران خطاب به منفی دهندگان خونسرد! با مضمون شکایت و التماس و تهدید و اتهام که «های فلانی! چرا به من منفی دادی؟» به میزان قابل ملاحظه ای صرفه جویی می کند.

  2- در خصوص منفی های سلیقه ای و «فله ای» راه را بر کاربران «منفی به دست» دشوار می کند، چرا که هر کاربر مجبور می شود حداقلی از وقت را برای مکتوب کردن دلیل و شواهد خود صرف کند. این امر سبب می شود:
  2-1- چه بسا بسیاری از منفی دهندگان کم دقت، خودشان به بی دلیل بودن منفی خود پی ببرند و از ارتکاب این جنایت منصرف شوند.
  2-2- آنانی که در این کار تعمد دارند نیز با مانع بیش تری در کار خود روبرو شده و «هزینه» منفی بی دلیل برایشان بالا می رود.
  2-2- در صورت ناموجه و جعلی بودن بهانه ی منفی دادن، متن بهانه توسط همه بازدیدکنندگان مشاهده شده و وجهه کاربر منفی دهنده به واسطه این کار به درستی زیر سوال خواهد رفت.
  3- این عادت حسنه در همه کاربران تقویت و تشویق می شود که در هنگام رای دادن حداقلی از زمان را جهت خواندن لینک و فهمیدن نقاط مثبت و منفی آن صرف کنند.

 10. يك بالاتريني

  سلام

  لطفا به صروت شفاف درباره ي تاثير گزارش تخلف هاي ارسالي كاربران توضبح دهيد . وقتي درباره ي يك كاربر بالاترين ، گزارش تخلف مي فرستم ، احساس مي كنم در حال انجام يك كار بيهوده و مسخره هستم .

  • بالاترین

   اینطور نیست. حتی اگر در آن مورد تخلف موجب تنبیه آن کار نشود در تاریخچه تخلفاتش خواهد ماند و در زمانی بعد تاثیر خواهد گذاشت.